رونمایی از تندیس حاج حسین ملک

تندیس حاج حسین آقا ملک از جنس موم، اثر «حمید کنگرانی» مجسمه‌ساز مشهور است که پیش از این تندیس برخی از مشاهیر عرصه فرهنگ و هنر همچون «علی نصیریان»، «عزت‌اله انتظامی»، «محمود فرشچیان»، «مرتضی ممیز» و «حمید سمندریان» را پدید آورده است. این تندیس از روی عکسی مشهور از حاج حسین آقا ملک طراحی و ساخته شده است. عکس یادشده، این بازرگان فرهیخته و نیکوکار را روی یک صندلی چوبی در باغ وکیل‌آباد مشهد- از مجموعه زمین‌های اهدایی وی به شهرداری مشهد برای تبدیل به گردشگاه همگانی- نشان می‌دهد.
حاج حسین آقا ملک واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک در 11 ربیع الاول سال 1288 قمری برابر با 1250خورشیدی در تهران متولد شد. این بازرگان فرهیخته و دوستدار فرهنگ، در کنار زمین‌ها و املاک فراوانی که در خراسان به آستان قدس رضوی وقف کرده است، در 6 آبان ماه 1316 خورشیدی، خانه پدری خود در بازار بین‌الحرمین تهران را به همراه همه اثاثیه و کتاب‌های موجود در آن را وقف آستان امام رضا علیه‌السلام کرد تا به تصریح خودش «شعبه‌ای از کتابخانه مقدسه رضویه باشد» و «کافه و عامه افراد سکنه ایران بدون رعایت ملیت حق استفاده داشته [باشند]». این موقوفه در واقع دستاورد کوشش این بزرگ‌مرد در گردآوری گنجینه کم‌نظیر آثار تاریخی و نسخه‌های نفیس خطی است که امروزه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک را شکل داده است.
این واقف بزرگ در چهارم مردادماه سال 1351 خورشیدی در 101 سالگی از جهان چشم فروبست و در حرم امام رضا علیه السلام به خاک سپرده شد.

حاج حسین آقا ملک در باغ وکیل‌آباد مشهد.jpg

/ 2 نظر / 25 بازدید
دعادست

خدا رحمتش کنه ممنون از ارائه این مطلب التماس دعا