اما و اگرهای یک بنای تاریخی

منارجنبان چند وقتی است که دیگر نمی جنبد و این اتفاق باعث شده تا سوال های گوناگونی در ذهن دوست داران میراث فرهنگی به وجود آید. بهتر آن دیدیم که با منصور زیرک سرپرست مرمت منارجنبان بی پرده به گفتگو بنشینیم..

سرویس گفتگو- مریم ابراهیمی دینانی: منارجنبان چند وقتی است که دیگر نمی جنبد و این اتفاق باعث شده تا سوال های گوناگونی در ذهن دوست داران میراث فرهنگی به وجود آید. به همین جهت بهتر آن دیدیم که با منصور زیرک سرپرست مرمت منارجنبان بی پرده به گفتگو بنشینیم تا شاید بتوانیم گامی در جهت اطلاع رسانی مناسب برداشته باشیم.

منارجنبان

صاحب نیوز: آیا منارجنبان بنایی منحصر به فرد است؟

- منصور زیرک: اگر بخواهیم از منظر خلق اثر هنری به آثار بنگریم، باید بگوییم هر اثری که به وسیله ی دست هنرمند بوجود می آید چون در زمان ساخت، روح و احساسات هنرمند در همان لحظه در اثر دمیده می شود دیگر قابل تکرار نخواهد بود، حتی اگر خود هنرمند سعی کند مشابه آن را در زمانی دیگر بسازد اثر دوم اثری جدید خواهد بود. پس می توانیم از این منظر منارجنبان را یک اثر منحصر به فرد بنامیم. اما از منظر تکنیک معماری باید بگوییم مناره ها به دلیل تکنیک ساخت و عرض کم در قیاس با ارتفاع زیاد به گونه ای ساخته می شده اند که بتوانند در مقابل بادهای شدید و لرزش ها تا حدودی استقامت کنند. چون در مقایسه با سایر بناها از ایستایی کمتری برخوردار هستند. برای مثال اگر شما در زمانی که باد شدید می وزد در مؤذنه ی مسجد امام باشید تکان های محسوسی را احساس می کنید که گاه تا ۲۰ سانت هم قابل مشاهده است. حال هرچقدر ارتفاع زیاد و قطر کم باشد و معمار از مصالح سبک تر استفاده کرده باشد تکان بیشتر خواهد بود که البته خطر آسیب دیدگی هم بیشتر است و یک ریسک محسوب می شود کما اینکه بسیاری از منارها امروزه از بین رفته اند.

همانطورکه می دانید مقبره ی عمو عبدالله کارلادانی در قرن هفتم ه.ق بر روی قبر عارف و زاهد شیعه بنا می گردد و مناره ها در اواخر دوره صفویه به بنا الحاق شده اند. در ساخت این مناره ها معمار با استفاده از ترفندهای معماری مثل استفاده از کلاف چوبی در زیر مناره ها و استفاده از مصالح سبک و ارتفاع و قطر کم امکانی را فراهم آورده که یک نفر بتواند منار را به حرکت درآورد. در حقیقت معمار توان خود را به رخ دیگران کشیده است. مشابه همین مناره ها در مسجد اشترجان هم بکار رفته که در اواخر سلطنت ایلخان مسلمان مغول، سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) بوسیله خواجه فخرالدین محمدبن محمود بن علی اشترجانی  بنا گردیده است و متاسفانه امروزه بیش از نیمی از این مناره ها فرو ریخته. همچنین سیاحان و جهانگردان بسیاری مشابه همین منارها را در عراق، عربستان و اسپانیا دیده و توصیف کرده اند. پس نتیجه می گیریم از نظر تکنیک معماری منارجنبان در دنیای معماری قدیم منحصر به فرد نبوده است.

صاحب نیوز- ازچه زمانی متوجه آسیب در منارجنبان شدید و اصولا در گذشته مرمت بر روی این مناره ها انجام گردیده؟

- اول باید بگویم هر چیزی که ساخته دست بشر باشد، بلافاصله روند تخریب آن پس از ساخت آغاز می گردد. در حقیقت همه ی آثاری که امروزه ما از آنها به عنوان آثار تاریخی یاد می کنیم از نظر یک مرمتگر موجوداتی زنده هستند که نفس می کشند، پیر می شوند و می میرند. تنها کاری که یک مرمتگر می تواند انجام دهد آن است که این روند را کُند و یا به تأخیر اندازد و در مواردی با توجه به مصالح بکار رفته در شیء یا اثر، از مرگ اثر جلوگیری کند. منارجنبان در طول حیات خود بارها مرمت گردیده و یکی از علت های اصلی آن جنباندن عمدی و هر روزه ی آن بخصوص در این هفتاد، هشتاد ساله ی اخیر است. ممکن است طبق نظر برخی از دوستان منارجنبان سازه ای باشد ضد زلزله اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که مگر در روز چند بار زلزله می آید؟! شما باید بدانید مصالح تا یک حد مشخص می تواند در مقابل عوامل درونی و بیرونی مقاومت کند مصالح در طول زمان دچار فرسودگی و اضمحلال می شوند و ما نباید به طور عمدی برای خوش آیند عده ای به دست خودمان روند تخریب را سرعت ببخشیم.

اما اینکه ما از چه زمانی متوجه آسیب ها گردیدیم باید بگویم ما بطور دوره ای از آثار بازدید به عمل می آوریم. در بازیدی که حدود ۴ ماه پیش از این مکان داشتم با توجه به شواهدی چون ریزش مصالح و ترک هایی که در قسمت بیرونی و داخلی مناره ها مشاهده شد و یک نشست اضطراری با جناب آقای مصلحی مدیر اداره کل توانستم با دلایل منطقی ایشان و سپس شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان را قانع کنم تا در جهت اخذ یک تصمیم عاقلانه و اصولی و همچنین کار پژوهشی فعلا از تکان دادن منارها جلوگیری بعمل آید تا پس از اتمام کار پژوهشی و مرمت اصولی هر تصمیمی که شورای فنی یا مقامات ذیصلاح بگیرند اجرایی شود.

منارجنبان

صاحب نیوز- منارجنبان هم اکنون در چه مرحله ای از مرمت قرار دارد و در آینده چه تصمیمی برای جنباندن آن دارید؟

-  اول باید بگویم خوشبختانه مناره ها وضعیت خوبی دارند و جلوگیری از جنباندن آن صرفا جنبه ی پیشگیرانه و حفاظتی دارد و اگر در همین حال بماند صدها سال عمر خواهد کرد چون در سال های گذشته مهاربندی های خوبی در سازه ی مناره ها صورت گرفته است. اما اگر  جنباندن مناره ها را آنهم بصورت دایم ادامه دهیم، هیچ تضمینی نیست که اتفاق ناگواری پیش نیاید. در حال حاضر عملیات استحکام بخشی منارها و تثبیت وضع موجود انجام گردیده و منتظر اجرای رأی شورای فنی اداره در خصوص یک کار پژوهشی و در نهایت طرح مرمتی علمی هستیم. اینکه در آینده و پس از مرمت، مناره ها خواهند جنبید یا نه، تصمیمی است که در سطح کلان سازمان باید گرفته شود اما نظر کارشناسی بنده این است که این سازه اصلا برای اینکه دایما و هر روزه تکان بخورد ساخته نشده است. شاید باور نکنید تکان های که در هر بار این مناره ها تحمل می کنند بیش از ۶ ریشتر است.

به نظر من با یک کارفرهنگی می توانیم فقدان جنبیدن مناره ها را جبران کنیم مثل ارائه ی لوح های فشرده از تکان خوردن مناره ها و حتی نمونک های کوچک از بنا هنگام فروش بلیط و عرضه ی آن به بازدیدکنندگان.

صاحب نیوز- آیا با نجنبیدن مناره ها روح منارجنبان از آن گرفته نمی شود؟

- در جواب باید بگویم وظیفه ی اصلی میراث فرهنگی و مردم فرهنگ دوست ما حفاظت از این آثارتاریخی است. کاربری اصلی این بنا ادای احترام به روح عمو عبدالله کارلادانی است نه لرزاندن روح آن عارف و زاهد شیعه. اگر گذشتگان کاری را ناآگاهانه و به غلط در جهت خوشایند عده ای انجام می داده اند ما نباید این غلط مصطلح راتکرار کنیم. اگر می خواهیم برای خوشایند و آسودگی خودکاری انجام دهیم پس بیاییم پل خواجو و سی سه پل را به دلیل آنکه کاربری اصلی آنها عبور و مرور بوده و در حال حاضر ما هم با مشکل افزایش خودرو و ترافیک شهری مواجه هستیم بر روی خودروها بازگشایی کنیم آیا می شود؟ مسلما هرگز.

/ 5 نظر / 135 بازدید
چیچک

ای کاش قدر این بنا های تاریخی رو بدونن و بیشتر توجه کنن. اخبار داشت میگفت که کنار کاخ گلستان یک برج دارن میسازن که برای کاخ گلستان فضای جالبی نیست[گل]

انسان

[متفکر][ناراحت]من با52 سال سن ودر اصفهان ...هرگز منارجنبان را نرفتم از نزدیک ببینم..[متفکر]ولی تا کجاها سفر کردم بیرون کشور وداخل کشور..افسوس..[متفکر][نیشخند] همیشه چیزهای نزدیک رانمی بینیم..[اوه]

انسان

باور کن قدر اطرافیان را میدونم...قدرجاهای باستانی شهرمو نمیدونم..[ناراحت]فقط میدون نقشه جهان...ازبسکی رفتم...وفکرکردم به گذشتگان...[نیشخند][گل]

کامران

سلام اقا سعید عزیز اقا اطلاعات بسیار خوبی بود کلی لذت بردم عزیز[دست][دست][دست][دست][گل][گل][گل]

انسان

واقعا موافقم بانظر شما...[متفکر][گل][نیشخند]