رونمایی از تندیس حاج حسین ملک
ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٤/٢٧ : توسط : سعید

افرادی هستند که با اقدام خود یرای همیشه نام خود را ماندگار می کنند  از جمله آنها حاج حسین ملک است که ظاهرا تاجری بوده اهل علم که کتابخانه خود را وقف آستان قدس رضوی نموده است. موزه و کتابخانه ملک یکی از بزرگترین کتابخانه ها و موزه های تهران می باشد.سر زدن به موزه ملک و سایت آن را به تمام دوستان توصیه می کنم.

آدرس: میدان امام خمینی (توپخانه)- جنب موزه ایران باستان

 


تندیس «حاج حسین آقا ملک» واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک اثر «حمید کنگرانی» مجسمه‌ساز در روز 2 مرداد همزمان با آیین گرامی‌داشت میلاد امام حسین مجتبی علیه‌السلام و گشایش نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، با حضور شماری از اهل فرهنگ و هنر رونمایی می‌شود.
به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، ساخت این تندیس در مراحل پایانی است که پس از تکمیل، به موسسه کتابخانه منتقل شده و در نمایشگاه دایمی این واقف بزرگ جای می‌گیرد. نمایشگاه دایمی حاج حسین آقا ملک، سالنی دربرگیرنده آثار، عکس‌ها، دست‌نوشته‌ها و برخی وسیله‌های شخصی این بازرگان فرهیخته است که 4 دهه از درگذشت وی، به عنوان یکی از بخش‌های این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی در این مجموعه پدید آمده است. این سالن در روز 2 مرداد 1392 خورشیدی با حضور شماری از اهل فرهنگ و هنر و دوستداران و علاقه‌مندان کتابخانه و موزه ملی ملک گشایش می‌یابد.


تندیس حاج حسین آقا ملک از جنس موم، اثر «حمید کنگرانی» مجسمه‌ساز مشهور است که پیش از این تندیس برخی از مشاهیر عرصه فرهنگ و هنر همچون «علی نصیریان»، «عزت‌اله انتظامی»، «محمود فرشچیان»، «مرتضی ممیز» و «حمید سمندریان» را پدید آورده است. این تندیس از روی عکسی مشهور از حاج حسین آقا ملک طراحی و ساخته شده است. عکس یادشده، این بازرگان فرهیخته و نیکوکار را روی یک صندلی چوبی در باغ وکیل‌آباد مشهد- از مجموعه زمین‌های اهدایی وی به شهرداری مشهد برای تبدیل به گردشگاه همگانی- نشان می‌دهد.
حاج حسین آقا ملک واقف و بنیان‌گذار کتابخانه و موزه ملی ملک در 11 ربیع الاول سال 1288 قمری برابر با 1250خورشیدی در تهران متولد شد. این بازرگان فرهیخته و دوستدار فرهنگ، در کنار زمین‌ها و املاک فراوانی که در خراسان به آستان قدس رضوی وقف کرده است، در 6 آبان ماه 1316 خورشیدی، خانه پدری خود در بازار بین‌الحرمین تهران را به همراه همه اثاثیه و کتاب‌های موجود در آن را وقف آستان امام رضا علیه‌السلام کرد تا به تصریح خودش «شعبه‌ای از کتابخانه مقدسه رضویه باشد» و «کافه و عامه افراد سکنه ایران بدون رعایت ملیت حق استفاده داشته [باشند]». این موقوفه در واقع دستاورد کوشش این بزرگ‌مرد در گردآوری گنجینه کم‌نظیر آثار تاریخی و نسخه‌های نفیس خطی است که امروزه موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک را شکل داده است.
این واقف بزرگ در چهارم مردادماه سال 1351 خورشیدی در 101 سالگی از جهان چشم فروبست و در حرم امام رضا علیه السلام به خاک سپرده شد.

حاج حسین آقا ملک در باغ وکیل‌آباد مشهد.jpg