سایه نابودی بر سر تخت جمشید + عکس
ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۱۳ : توسط : سعید

 

 

به گزارش زیست آنلاین;

مجموعه تاریخی تخت جمشید که یکی از دلایل سفر گردشگران خارجی به کشورمان است، به دلیل ریزش بارانهای اسیدی، عدم دلسوزی بازدیدکنندگان نسبت به حفظ سلامت میراث ملی و بی توجهی مسئولین در سرازیری تخریب و نابودی است.

 بسیاری از سازه های تخت جمشید که سنگهای تراش خورده هزار ساله اند، این روزها در حال فروپاشی و ریزش هستند.

تخت جمشید

تخت جمشید


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
نقشه های از شهر تهران در دوران قاجار ، عکس
ساعت ۸:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۱۱ : توسط : سعید

 

نقشه های از شهر تهران در دوران قاجار ، عکس ؛ شش نقشه از طهران و حومه در عهد قاجار را می توانید در زیر ببینید
شش نقشه از طهران و حومه در عهد قاجار را می توانید در زیر ببینید:

قدیمی ترین نقشه طهران، دوران فتحعلی شاه قاجار (1826 میلادی)


شهر تهران،نقشه هر تهران،نقشه تهران قدیم،تهران قدیم،دوران قاجار،تاریخ و تمدن
آفریننده: ناسکوف، افسر ارتش روسیه. تاریخ خلق نقشه: 182میلادی
 

ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
گالری تصاویر: علاقه خاندان پهلوی به حیوانات
ساعت ۱٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۱٠ : توسط : سعید

 اشرف پهلوی به همراه سگ خود در محوطه یکی از کاخ‌ها در سنین جوانی/ فرح دیبا در حال به آغوش گرفتن یک کره الاغ در جشن هنر شیراز/ اهدای یک رأس فیل توسط یک هیأت هندی به رضا پهلوی (ولیعهد) در محوطه کاخ نیاوران/ و . . .

 فرح با خرگوشی در آغوش در حال تماشای حاجی فیروز

 
 
 
 
 
 

 

 

 
جوان بوشهری که خبرسازترین تصویر انقلاب را خلق کرد+تصویر
ساعت ۳:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱۱/۸ : توسط : سعید

 جوانی که روزنامه اطلاعات آن روز تاریخی را با تیتر درشت «شاه رفت» به صورت کلاهی بر سر نهاده و دو اسکناس که جای تصاویر شاه مخلوع را از آنها درآورده، در دست گرفته و از اعماق وجودش شعار می‌دهد را همه بارها و بارها از سیمای ملی در دهه فجر دیده‌اند.

 

کمتر کسی پیدا می‌شود تصویری  که هرساله در دهه فجر از تلویزیون بارها و بارها به نمایش درمی‌آید را ندیده باشد و دیدن آن تصویر، روزهای پرشکوه پیروزی انقلاب اسلامی را برایش تداعی نکند.

جوانی که روزنامه اطلاعات آن روز تاریخی را با تیتر درشت «شاه رفت» به صورت کلاهی بر سر نهاده و دو اسکناس که جای تصاویر شاه مخلوع را از آنها درآورده، در دست گرفته و از اعماق وجودش شعار می‌دهد را همه بارها و بارها از سیمای ملی در دهه فجر دیده‌اند.
این عکس مربوط می شود به جوانی بوشهری به اسم قائد اسلامی نسب/جوانی که روزنامه اطلاعات آن روز تاریخی را با تیتر درشت «شاه رفت» به صورت کلاهی بر سر نهاده و دو اسکناس که جای تصاویر شاه مخلوع را از آنها درآورده، در دست گرفته و از اعماق وجودش شعار می‌دهد را همه بارها و بارها از سیمای ملی در دهه فجر دیده‌اند.


 قائد اسلامی‌نسب، جوان انقلابی دیروز و فرماندار امروز شهرستان بندر ماهشهر که چندی پیش به عنوان فرماندار نمونه کشور نیز شناخته شده و از دستان رئیس جمهور لوح سپاس دریافت کرده است.


 
آیا میدانید تخت جمشید را چه کسانی ساخته اند؟
ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٢٩ : توسط : سعید

 
 

هیچ برده یا مزدوری برای کار در تخت جمشید مورد استفاده قرار نگرفته اند. تمامی افراد از معماران و ناظران و سرکارگران گرفته تا کارگران ساده همگی در مقابل کار خود حقوق دریافت میکرده‌ اند. کشف گل نوشته‌ های عیلامی در گوشه شمال شرقی صفه که بخشی از باروی تخت جمشید بوده است، توانست پاسخ بسیاری از سوالات در باره سازندگان و نحوه استخدام و میزان حقوق و دستمزد و بسیاری مطالب دیگر را روشن سازد.
 
ابتدا تصور میشد این گل نوشته‌ها که حدود ۳۰هزار عدد هستند، حاوی اطلاعاتی از سیاست‌ها و مجهولات زندگی حکام و پادشاهان، یا متونی ادبی و علمی باشند؛ اما با مطالعه و ترجمه آنها مشخص شد که آنها شامل رسیدهای پرداخت، صورت حساب‌ها و میزان دستمزدها و گزارشات مالی و حسابداری هستند.براساس همین گل نوشته‌ها بود که مشخص شد هیچ برده یا مزدوری برای کار در تخت جمشید مورد استفاده قرار نگرفته است. تمامی افراد از معماران و ناظران و سرکارگران گرفته تا کارگران ساده همگی در مقابل کار خود حقوق دریافت می‌کرده‌اند.
 
مدیر ارشد امور مالی تخت جمشید به نام «باراد کاما» برای نظارت بر کار ساخت و ساز و امور مربوط به کارکنان به صورت دائمی در محل حضور داشته و خود شخصا بر تمام مصالح و کالاهای وارداتی و ضبط و ثبت امور مالی رسیدگی می‌کرده است. جالب است بدانیم که در میان سرکارگران و ناظران زنانی بوده‌اند که تعداد زیادی کارگر تحت ریاست و نظارتشان کار می‌کردند.

مساله مهمی که در مورد کار زنان در دوره هخامنشی وجود داشته و مشابه آن در سایر تمدن‌ها و حکومت‌های همزمان و حتی بعد از آنان و شاید حتی در عصر حاضر هم وجود نداشته باشد، این است که زنان حقوقی بیشتر از مردان دریافت می‌کردند و حتی در دوره بارداری و پس از آن از مرخصی و جیره و حقوق بیشتر برخوردار بودند.
 
براساس این گل نوشته‌ها مشخص شده است که در دوران داریوش کبیر نه تنها کارمندان دولتی و غیر‌دولتی از جیره و مواجب برخوردار بودند؛ بلکه مسافران، روحانیون، خدایان، پرستشگاه‌ها و اماکن مقدس، کوه‌ها، رودها، جنگل‌ها و پردیس‌ها و حتی مراسم آیینی و مذهبی از جیره و مواجب خاص خود برخوردار بوده‌اند.

باید پذیرفت که وجود امنیت و آرامش در سراسر قلمرو پادشاهی و همچنین وجود رفاه و امنیت شغلی و اجتماعی از مهم‌ترین علل به وجود آمدن آثار بدیع و شگفت‌آور در این دوره بوده است. این متخصصان و کارشناسان و کارگران بدون نگرانی و فارغ از هرگونه آشفتگی فکری درباره زندگی خود و خانواده‌هایشان با تمام علاقه خود را صرف کار در مکانی کرده‌اند که شاید صدها کیلومتر از محل اصلی زندگی‌شان فاصله داشته است.


 
بازدید رییس شورای شهر تهران از موقوفه آستان قدس رضوی
ساعت ۸:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٢٩ : توسط : سعید

استانداردترین تالارهای موزه‌ای ایران در کتابخانه و موزه ملی ملک قرار دارد

رییس شورای شهر تهران در ادامه برنامه کشف تهران (تورهای تهران‌گردی به همراه خبرنگاران حوزه میراث فرهنگی و گردشگری) از کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کرد.
به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، «احمد مسجدجامعی» در ادامه برنامه کشف تهران، صبحگاه جمعه 27 دی 1392 خورشیدی به منطقه 12 رفت و از مکان‌هایی چون موزه و کتابخانه ملک، موزه ملی ایران، عمارت قزاقخانه، موزه ارتباطات، موزه علی‌اکبر صنعتی، گنجینه ثبت احوال و قدیمی‌ترین خزانه پولی کشور دیدن کرد.
آغاز این تور، کتابخانه و موزه ملی ملک بود. رییس شورای شهر تهران، در این برنامه ابتدا از ساختمان و تالارهای کتابخانه و موزه ملی ملک بازدید کرد. کتابخانه و موزه ملی ملک ملک در سال 1316 خورشیدی توسط حاج حسین ملک بر آستان قدس رضوی وقف شده است.
مسجدجامعی در این بازدید، به تماشای گوشه‌هایی از هنر و تاریخ ایران در موقوفه 77 ساله حاج حسین آقا ملک نشست. فهرستی از موقوفات و مستغلات آستان قدس رضوی در دوره قاجار که طول آن به 20 متر می‌رسید، مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت. در این بازدید توراتی بر پوست که از بغداد به ایران آمده است و کتیبه‌ای از سردر یکی از بناهای تاریخی هرات که خاندان ملک آن را به ایران آورده بودند، مورد توجه بازدیدکنندگان قرار گرفت. همچنین طراحی داخلی سالن‌های موزه به ویژه تالار کتابت و نگارگری و نیز ویترین‌ها و نورآرایی این سالن که یکی از استانداردترین تالارهای موزه‌ای در ایران به شمار می‌آید، بسیار مورد توجه میهمانان و همراهان رییس شورای شهر تهران قرار گرفت.
رییس شورای شهر تهران در پایان این بازدید از موقوفه آستان قدس رضوی، لوح فشرده تور مجازی کتابخانه و موزه ملی ملک را به میهمانان و خبرنگاران هدیه و از این محصول جدید فرهنگی رونمایی کرد.
دیدارهای دوره‌ای رییس شورای شهر تهران با عنوان «کشف تهران» هر صبح جمعه با هدف بازدید از هویت تاریخی فرهنگی تهران و آشنایی با مسایل در مناطق گوناگون شهر انجام می‌پذیرد که این هفته به بافت تاریخی- فرهنگی محوطه باغ ملی اختصاص داشت.

بازدید رییس شورای شهر از کتابخانه و موزه ملی ملک- 2.JPG


 
مشروطه خواهان عدالت خواه
ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٢۳ : توسط : سعید

تصویر، اجتماع تعدادی از مشروطه خواهان که برای تأسیس عدالتخانه و مجلس شورا در زمان مظفرالدین شاه قاجار در شهر تبریز جمع شده اند را نشان می دهد.
22 دی ماه برابر است با سالروز صدور فرمان تأسیس عدالتخانه توسط مظفرالدین شاه قاجار در سال 1284 شمسی.

 


 
زندگی بزرگان ادب پارسی
ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱٠/٢۱ : توسط : سعید
 
← صفحه بعد صفحه قبل →