تاریخ
ساعت ۱٠:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۸/۳٠ : توسط : سعید

((آینده از آن کسانی است که گذشته خود را می شناسند))


 
کتاب خوانی از نوع ایرانی
ساعت ٥:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢٧ : توسط : سعید
 
روز کتاب ، کتاب خوانی و کتابدار گرامی باد

کتابخوانی اجباری، کتابخوانی آزاد

شکی نیست که آمار و ارقام کتابهای چاپ شده در سال های اخیر و مقایسه آن با سال های گذشته حکایت از افزایش تعداد عناوین کتابهای منتشر شده در سال های اخیر دارد، اما دو نکته اساسی در این زمینه وجود دارد که نباید نسبت به آن بی توجه بود:

نکته اول این است که باید توجه داشته باشیم که بسیاری از کتابهای منتشر شده کتابهای درسی دانش آموزان یا دانشجویان است و چاپ و نشر و خرید آنها حکایت از علاقه مندی مردم به مطالعه کتاب نمی کند.

نکته دوم میزان مطالعه آزاد است که شواهد گوناگون حاکی از کم علاقگی به مطالعه کتاب آزاد در کشور است. امروز مردم ما نه تنها نسبت به خواندن کتاب به صورت آزاد خیلی بی توجه هستند، بلکه میزان رغبت به مطالعه روزنامه هم در کشور ما پایین است.

در کشور ما جمع تیراژ همه روزنامه های منتشر شده از 5/2 میلیون روزنامه تجاوز نمی کند در صورتی که تیراژ فقط یکی از روزنامه های ژاپن (آساهی) حدود 20 میلیون نسخه است.


 
متن زیبا
ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢۱ : توسط : سعید

کودکى اندیشید که خداچه می خورد،

چه می پوشد و کجا خانه دارد؟

ندا آمد: غصه بندگانش را می خورد،

گناهان بندگانش رامی پوشد

ودر دل شکسته ای خانه دارد.


 
رسوم منسوخ‌شده محرم در تهران+ تصاویر
ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٢٠ : توسط : سعید

تهرانی های قدیم رسم های عجیب و

غریبی در ماه محرم داشتند. رسم هایی که بعضی از آنها با جاهلیت و خرافه آمیخته بود اما برای پایتخت نشینان دوره قاجار و پهلوی، جزو مقدسات به حساب می آمد. از روزه سکوت دو ماهه گرفته تا سنگ زنی و قفل آجین کردن.

صراط: قمه زنی معروف ترین نذر خرافی محرم بود که در قالب دسته های بزرگ در شب های هفتم و هشتم و نهم و دهم در کوچه ها و محلات تهران انجام می شد. سحرگاه روز عاشورا هم دسته ها کفن به تن با چند بیرق و کتل رجزخوانان و نعره زنان خود را به امام زاده و حسینیه و تکیه شان می رساندند و سردسته هیئت ها با تیغ های سلمانی جلو آمده ابتدا اطفال تازه نذر شده و تیغ نذرداران را هر کدام چند تیغ به جلو سرهای تراشیده شده شان زده و حرکتشان می دادند و نوحه خوان ها شروع به نوحه خواندن و سنج زدن و سینه زدن می کردند.

بعد از آن در میان نوحه و فریاد یا حسین و خواندن این شعر که: حسین تنها به میدان می رود الله اکبر- برای دادن جان می رود الله اکبر، وارد میدان می شدند به این صورت که میاندار دسته در فاصله خیابان وسط دو ردیف قمه زنان نمایان می شد با فریادی بلند یا حسین اولین قمه را بر سر خود فرود می آورد و به دنبال این حرکت بود که دیگران هم هر یک با شمشیر و قمه و قداره های خود به جان خود افتاده با کوبیدن بر سر، کفن سفید بر تنشان را آغشته به خون می کردند.


ادامه مطلب را مطالعه کنید
 
عکس/ میدان توپخانه تهران – سال ۱۳۳۲
ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/۱٢ : توسط : سعید

 میدان توپخانه تهران – سال ۱۳۳۲


 
قانون نامه حمورابی
ساعت ۱٠:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٧ : توسط : سعید
 
قانون نامه حمورابی یکی از مشهورترین آثاری است که در اوایل قرن نوزدهم میلادی،باستان شناسان فرانسوی از خرابه های شهر شوش در ایران کشف کرده اند. اصل این سنگ نوشته در موزه لوور پاریس و کپی آن در موزه ایران باستان نگهداری می شود .

بر بالای این سنگ که دوونیم متر ارتفاع دارد تصویر مردی (احتمالا خود حمورابی)قرار دارد که در حال خضوع حلقه قدرت و لوحی را از شمش(خداوند افتاب و عدالت) دریافت می کند . باستان شناسان و تاریخدان با توجه به زمان تدوین این سنگ نوشته که قدمت ان به حدود ۴۰۰۰ سال پیش باز می گردد،از شاهکارهای قانون گذاری جهان می دانند .

متن قانون نامه شامل یک مقدمه و یک موخره است که بین انها مجموعه قوانینی در ۴۹ ستون عمودی به خط میخی نگاشته شده است. مجموعه قوانین حمورابی مشتمل بر ۲۸۲ ماده است که ۳۵ ماده ان محو شده و از انها اطلاعات ناقصی در دست است .ظاهرا این امر بدستور پادشاه عیلام و پس از انتقال تخته سنگ مذکوربه شوش صورت گرفته است .

قانون حمورابی شباهت زیادی به قانونی دارد که ۳۰۰ سال پیش از ان به دستور “اورناموی” سومری وضع شده بود.طبق این قوانین نه تنها کسی که دزدی می کرد مجازات می شد بلکه هر کس در وظیفه خود قصوری مرتکب می شد، می بایست تاوان کار اشتباهش را می پرداخت یا به مجازات می رسید. برای مثال: اگر کسی دریچه ابراه را نمی بست و کشتزار همسایه اش پر از اب می شد،میبایست خسارت همسایه را پرداخت می کرد یا اگر در انبار یا عرشه کشتی ،کالایی گم می شد،کشتیبان موظف بود ضرر صاحب کالا را جبران کند . همچنین بر اساس این قوانین حتی پزشکان و دامپزشکان که بیماران را به جای شفا دادن بیمارتر می کردند مجازات می شدند. متن تعدادی از قوانین حمورابی در زیر آمده است .

۱-اگر مردی دیگری را متهم به قتل کند اما نتواند آن را ثابت کند متهم کننده به مرگ محکوم خواهد شد .

۲-اگر کسی اتهامی بر دیگری وارد کند و فرد متهم درون رودخانه بپرد و غرق شود متهم کننده می تواند صاحب خانه او گردد امااگر متهم بی هیچ اسیبی از رودخانه بیرون بیاید و ثابت شود که مجرم نیست،اتهام زننده باید اعدام شود و خانه اش به فرد مورد اتهام برسد.

3-اگرقاضی حکمی صادرکند و بعدا معلوم شود که تصمیم او اشتباه بوده است باید۱۲برابر جریمه ای را که تعیین خود بپردازد و از صندلب قضاوت کنار رود و هرگز قضاوت نکند.

4-اگر کسی اموال معبد یا دربار را بدزد به مرگ محکوم می گردد و کسی هم که مال دزدی او را خریده است محکوم به مرگ است.

5-اگر پسری پدرش را کتک بزند دست پسر باید قطع شود .

6-اگر مردی چشم مرد دیگری را کور کند باید چشم او کور شود.

7-اگر معماری برای کسی خانه ای بسازد و خانه ای که بنا کرده ویران شود و سبب مرگ صاحبخانه شود معمار به مرگ محکوم خواهد شد.

8-هرگاه شخصی گاوی کرایه کرد وشاخش را شکست و یا دمش را برید باید یک چهارم بهای ان را به نقره بپردازد.


 
تصاویر/ دروازه های تهران
ساعت ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٧ : توسط : سعید
 
تصاویری از برخی دروازه های قدیمی تهران

دروازه دولت 

دروازه شاه عبدالعظیم 

دروازه شمیران 

دروازه قزوین


 
عکسی از اولین سفیر ایران در نیویورک به همراه همسرش
ساعت ٤:٢٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۸/٤ : توسط : سعید

 میرزا قلی خان اولین سفیر ایران در نیویورک است.