تصاویری از پلیس جنوب ایران
ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱۸ : توسط : سعید

سرپرسی سایکس فرمانده پلیس جنوب و عبدالحسین میرزا فرمانفرما

سرپرسی سایکس فرمانده پلیس جنوب و خواهرش در بیرون از محوطه باغ ماهان کرمان

گروهی از افسران ایرانی و انگلیسی پلیس جنوب در پادگان تخت شیراز

مقامات انگلیسی پلیس جنوب در حال بررسی یک نقشه نظامی

یکی از مقامات انگلیسی پلیس جنوب سوار بر تخت روان


 
تحقیر متکبر
ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱۸ : توسط : سعید
گویند سر سعدی شیرازی، طاس و بدون مو بود.
روزی او با یکی از دانشمندان زمان خود سرگرم بحث بود. آن دانشمند که خود را در برابر سعدی مغلوب و شکست خورده می‌دید و در برابر دلایل او درمانده بود با لحنی پرخاشگرانه گفت:

من به اندازه موهای سرتو درس خوانده‌ام.

سعدی بی‌درنگ کلاه (عمامه) از سر بداشت و به حاضران گفت، سر مرا بنگرید تا اندازه علم آقا برای شما آشکار گردد!


حکایتهای شنیدنی، ج 4، ص 12.


 
پادشاه و ملک الشعر
ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱۸ : توسط : سعید
یکی از سلاطین غزلی ساخته بود، ملک الشعرا را گفت بعد از خواندن غزل در هر یک از اشعار که اعتراض داری انگشت خود را به روی آن بگذار تا از عیب آن بدون آنکه دیگران بفهمند، من آگاه باشم. ملک الشعرا بعد از خواندن غزل انگشتان خود را از هم باز نمود. پنجه به روی تمام صفحه گذاشت، پادشاه متغیر شد، حکم داد، او را به طویله ببندند و محبوس کنند، ولی پس از چند روز به وساطت ندما و خاصان ملک الشعرا مورد عفو و به دربار باز گشت، پادشاه در این بار باز غزلی ساخته و به ملک الشعرا فرمود، نیک و بد آن را عرضه بدارد، ملک الشعرا تعظیمی کرده راه افتاد. پادشاه گفت: کجا می روی؟ گفت: می روم به طویله.

 
اما و اگرهای یک بنای تاریخی
ساعت ٥:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱۳ : توسط : سعید

منارجنبان چند وقتی است که دیگر نمی جنبد و این اتفاق باعث شده تا سوال های گوناگونی در ذهن دوست داران میراث فرهنگی به وجود آید. بهتر آن دیدیم که با منصور زیرک سرپرست مرمت منارجنبان بی پرده به گفتگو بنشینیم..

سرویس گفتگو- مریم ابراهیمی دینانی: منارجنبان چند وقتی است که دیگر نمی جنبد و این اتفاق باعث شده تا سوال های گوناگونی در ذهن دوست داران میراث فرهنگی به وجود آید. به همین جهت بهتر آن دیدیم که با منصور زیرک سرپرست مرمت منارجنبان بی پرده به گفتگو بنشینیم تا شاید بتوانیم گامی در جهت اطلاع رسانی مناسب برداشته باشیم.

منارجنبان

صاحب نیوز: آیا منارجنبان بنایی منحصر به فرد است؟

- منصور زیرک: اگر بخواهیم از منظر خلق اثر هنری به آثار بنگریم، باید بگوییم هر اثری که به وسیله ی دست هنرمند بوجود می آید چون در زمان ساخت، روح و احساسات هنرمند در همان لحظه در اثر دمیده می شود دیگر قابل تکرار نخواهد بود، حتی اگر خود هنرمند سعی کند مشابه آن را در زمانی دیگر بسازد اثر دوم اثری جدید خواهد بود. پس می توانیم از این منظر منارجنبان را یک اثر منحصر به فرد بنامیم. اما از منظر تکنیک معماری باید بگوییم مناره ها به دلیل تکنیک ساخت و عرض کم در قیاس با ارتفاع زیاد به گونه ای ساخته می شده اند که بتوانند در مقابل بادهای شدید و لرزش ها تا حدودی استقامت کنند. چون در مقایسه با سایر بناها از ایستایی کمتری برخوردار هستند. برای مثال اگر شما در زمانی که باد شدید می وزد در مؤذنه ی مسجد امام باشید تکان های محسوسی را احساس می کنید که گاه تا ۲۰ سانت هم قابل مشاهده است. حال هرچقدر ارتفاع زیاد و قطر کم باشد و معمار از مصالح سبک تر استفاده کرده باشد تکان بیشتر خواهد بود که البته خطر آسیب دیدگی هم بیشتر است و یک ریسک محسوب می شود کما اینکه بسیاری از منارها امروزه از بین رفته اند.

همانطورکه می دانید مقبره ی عمو عبدالله کارلادانی در قرن هفتم ه.ق بر روی قبر عارف و زاهد شیعه بنا می گردد و مناره ها در اواخر دوره صفویه به بنا الحاق شده اند. در ساخت این مناره ها معمار با استفاده از ترفندهای معماری مثل استفاده از کلاف چوبی در زیر مناره ها و استفاده از مصالح سبک و ارتفاع و قطر کم امکانی را فراهم آورده که یک نفر بتواند منار را به حرکت درآورد. در حقیقت معمار توان خود را به رخ دیگران کشیده است. مشابه همین مناره ها در مسجد اشترجان هم بکار رفته که در اواخر سلطنت ایلخان مسلمان مغول، سلطان محمد خدابنده (اولجایتو) بوسیله خواجه فخرالدین محمدبن محمود بن علی اشترجانی  بنا گردیده است و متاسفانه امروزه بیش از نیمی از این مناره ها فرو ریخته. همچنین سیاحان و جهانگردان بسیاری مشابه همین منارها را در عراق، عربستان و اسپانیا دیده و توصیف کرده اند. پس نتیجه می گیریم از نظر تکنیک معماری منارجنبان در دنیای معماری قدیم منحصر به فرد نبوده است.

صاحب نیوز- ازچه زمانی متوجه آسیب در منارجنبان شدید و اصولا در گذشته مرمت بر روی این مناره ها انجام گردیده؟

- اول باید بگویم هر چیزی که ساخته دست بشر باشد، بلافاصله روند تخریب آن پس از ساخت آغاز می گردد. در حقیقت همه ی آثاری که امروزه ما از آنها به عنوان آثار تاریخی یاد می کنیم از نظر یک مرمتگر موجوداتی زنده هستند که نفس می کشند، پیر می شوند و می میرند. تنها کاری که یک مرمتگر می تواند انجام دهد آن است که این روند را کُند و یا به تأخیر اندازد و در مواردی با توجه به مصالح بکار رفته در شیء یا اثر، از مرگ اثر جلوگیری کند. منارجنبان در طول حیات خود بارها مرمت گردیده و یکی از علت های اصلی آن جنباندن عمدی و هر روزه ی آن بخصوص در این هفتاد، هشتاد ساله ی اخیر است. ممکن است طبق نظر برخی از دوستان منارجنبان سازه ای باشد ضد زلزله اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که مگر در روز چند بار زلزله می آید؟! شما باید بدانید مصالح تا یک حد مشخص می تواند در مقابل عوامل درونی و بیرونی مقاومت کند مصالح در طول زمان دچار فرسودگی و اضمحلال می شوند و ما نباید به طور عمدی برای خوش آیند عده ای به دست خودمان روند تخریب را سرعت ببخشیم.

اما اینکه ما از چه زمانی متوجه آسیب ها گردیدیم باید بگویم ما بطور دوره ای از آثار بازدید به عمل می آوریم. در بازیدی که حدود ۴ ماه پیش از این مکان داشتم با توجه به شواهدی چون ریزش مصالح و ترک هایی که در قسمت بیرونی و داخلی مناره ها مشاهده شد و یک نشست اضطراری با جناب آقای مصلحی مدیر اداره کل توانستم با دلایل منطقی ایشان و سپس شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی اصفهان را قانع کنم تا در جهت اخذ یک تصمیم عاقلانه و اصولی و همچنین کار پژوهشی فعلا از تکان دادن منارها جلوگیری بعمل آید تا پس از اتمام کار پژوهشی و مرمت اصولی هر تصمیمی که شورای فنی یا مقامات ذیصلاح بگیرند اجرایی شود.

منارجنبان

صاحب نیوز- منارجنبان هم اکنون در چه مرحله ای از مرمت قرار دارد و در آینده چه تصمیمی برای جنباندن آن دارید؟

-  اول باید بگویم خوشبختانه مناره ها وضعیت خوبی دارند و جلوگیری از جنباندن آن صرفا جنبه ی پیشگیرانه و حفاظتی دارد و اگر در همین حال بماند صدها سال عمر خواهد کرد چون در سال های گذشته مهاربندی های خوبی در سازه ی مناره ها صورت گرفته است. اما اگر  جنباندن مناره ها را آنهم بصورت دایم ادامه دهیم، هیچ تضمینی نیست که اتفاق ناگواری پیش نیاید. در حال حاضر عملیات استحکام بخشی منارها و تثبیت وضع موجود انجام گردیده و منتظر اجرای رأی شورای فنی اداره در خصوص یک کار پژوهشی و در نهایت طرح مرمتی علمی هستیم. اینکه در آینده و پس از مرمت، مناره ها خواهند جنبید یا نه، تصمیمی است که در سطح کلان سازمان باید گرفته شود اما نظر کارشناسی بنده این است که این سازه اصلا برای اینکه دایما و هر روزه تکان بخورد ساخته نشده است. شاید باور نکنید تکان های که در هر بار این مناره ها تحمل می کنند بیش از ۶ ریشتر است.

به نظر من با یک کارفرهنگی می توانیم فقدان جنبیدن مناره ها را جبران کنیم مثل ارائه ی لوح های فشرده از تکان خوردن مناره ها و حتی نمونک های کوچک از بنا هنگام فروش بلیط و عرضه ی آن به بازدیدکنندگان.

صاحب نیوز- آیا با نجنبیدن مناره ها روح منارجنبان از آن گرفته نمی شود؟

- در جواب باید بگویم وظیفه ی اصلی میراث فرهنگی و مردم فرهنگ دوست ما حفاظت از این آثارتاریخی است. کاربری اصلی این بنا ادای احترام به روح عمو عبدالله کارلادانی است نه لرزاندن روح آن عارف و زاهد شیعه. اگر گذشتگان کاری را ناآگاهانه و به غلط در جهت خوشایند عده ای انجام می داده اند ما نباید این غلط مصطلح راتکرار کنیم. اگر می خواهیم برای خوشایند و آسودگی خودکاری انجام دهیم پس بیاییم پل خواجو و سی سه پل را به دلیل آنکه کاربری اصلی آنها عبور و مرور بوده و در حال حاضر ما هم با مشکل افزایش خودرو و ترافیک شهری مواجه هستیم بر روی خودروها بازگشایی کنیم آیا می شود؟ مسلما هرگز.


 
مزایده اسب و قاطر در وزارت راه
ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٩ : توسط : سعید

 این سند تاریخی متعلق به وزارت طرق ـ راه و ترابری و مربوط به هشتاد سال پیش است.

 


 
عکسی بسیار قدیمی از حرم امام رضا
ساعت ۸:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٧ : توسط : سعید
 
اجتماع مردم در صحن حرم مطهر امام رضا (ع ) در یکی از مناسبت های مذهبی در دوره قاجار


 
عکس/ ببری خان گربه محبوب ناصرالدین شاه
ساعت ٧:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٧ : توسط : سعید

 این گربه یک گربه‌ای معمولی نیست او ببری خان است! گربه محبوب ناصرالدین شاه. ببری خان نامش یک اشتباه به معنای واقعی کلمه است. گربه ای پلنگی و ماده! پس نه ببر بود و نه خان.

 

 
از هر 2 نفر
ساعت ٥:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٦ : توسط : سعید
از هر 2 تا تبلیغ تلویزیون یکی تبلیغ بانکه ، ولی مردم هر روز فقیر تر میشند

از هر 2 روز هفته یکیش تعطیله اما باز مردم افسرده تر میشند

از هر 2 نفر توی خیابون یه نفر لیسانس داره اما باز مردم بیکار تر میشند

از هر 2 تا خونه یکیش نوسازه اما مردم باز بی خانمان تر میشند

از هر 2 نفر یکی دماغش رو عمل کرده اما باز قیافه ها زیبا نمیشند

از هر 2 نفر یکی حاجی شده اما باز مردم بی خدا تر میشند

 
هجوم مردم
ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٦ : توسط : سعید
کرامول (پادشاه انگلستان) وقتی که پس از فتوحات خود با کمال جاه و جلال وارد لندن می شد جمعیت زیادی در معبر او ازدحام نموده و مقدم او را به فریادهای شادی می پذیرفتند. یکی از متملقین که ملتزم رکاب بود، گفت: ملاحظه جمعیت را بفرمایید واقعا محشر می کنند. کرامول گفت: اگر من مغلوب شده بودم والحال مرا به سیاست گاه می بردند که به دار بکشند، باز همین جمعیت برای تماشا و هو نمودن من حاضر می شدند.

 
مثال یک وجب روغن
ساعت ٤:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/٥ : توسط : سعید
ناصرالدین شاه سالی یک بار (آن هم روز اربعین) آش نذری می‌پخت و

خودش در مراسم پختن آش حضور می‌یافت تا ثواب ببرد. در حیاط قصر

ملوکانه اغلب رجال مملکت جمع می شدند و برای تهیه آش شله

قلمکار هر یک کاری انجام می دادند. بعضی سبزی پاک می کردند.

بعضی نخود و لوبیا خیس می کردند. عده‌ای دیگ‌های بزرگ را روی اجاق

می گذاشتند و خلاصه هر کس برای تملق و تقرب پیش ناصر الدین شاه

مشغول کاری بود. خود اعلی حضرت هم بالای ایوان می‌نشست و قلیان

می کشید و از آن بالا نظاره‌گر کارها بود. سر آشپزباشی ناصرالدین شاه

مثل یک فرمانده نظامی امر و نهی می کرد.
.
.
.
.

به دستور آشپزباشی در پایان کار به در خانه هر یک از رجال کاسه آشی

فرستاده می شد و او می‌بایست کاسه آن را از اشرفی پر کند و به دربار

پس بفرستد. کسانی را که خیلی می‌خواستند تحویل بگیرند روی آش

آنها روغن بیشتری می‌ریختند. پر واضح است آن که کاسه کوچکی از

دربار برایش فرستاده می شد کمتر ضرر می کرد و آنکه مثلا یک قدح

بزرگ آش( که یک وجب هم روغن رویش ریخته شده) دریافت می کرد

حسابی بدبخت می شد. به همین دلیل در طول سال اگر آشپزباشی

مثلا با یکی از اعیان و یا وزرا دعوایش می شد٬ آشپزباشی به او

میگفت:

 بسیار خوب! بهت حالی می کنم دنیا دست کیه! آشی برات بپزم که

یک وجب روغن رویش باشد.


 
 
اقامتگاه رضا شاه در جزیره موریس+عکس
ساعت ٩:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳ : توسط : سعید
رضا شاه پهلوی در مهر ماه سال 1320 و پس از اشغال ایران از سوی نیروهای متفقین با نگارش استعفا نامه و واگذاری سلطنت به ولیعهد 22 ساله اش، ایران را به مقصد هند ترک کرد اما پس از توقف 5 روزه در بندر بمبئی و در کشتی در نهایت به صلاحدید انگلیسی ها به بندر پورت لوئی پایتخت جزیره موریس آفریقای جنوبی رسید.
رضا شاه می خواست یا در بمبئی از کشتی پیاده شود و به هند برود یا اینکه اگر " مامور انگلیسی" همراه او صلاح نمی داند به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی برود، اما مامور انگلیسی " کلرمونت" با این موضوع مخالفت کرد و تلگرافی به لندن فرستاد و در نهایت پس از 5 روز اقامت در کشتی در بندر بمبئی تصمیم بر این شد که رضا شاه به بندر پورت لویی آفریقای جنوبی برود.این مسافرت دریایی (از بمبئی به موریس) 9 روز طول کشید.

رضا شاه 5 ماه در این جزیره اقامت کرد و پس از 5 ماه به ژوهانسبورگ رفت و در نهایت در 4 مرداد 1323 و کمتر از 3 سال پس از تبعید از ایران در اثر سکته قلبی درگذشت.

تصویر زیر از محل سکونت رضا شاه در 5 ماهی است که در جزیره موریس اقامت داشت. گفته می شود یکی از دلایل ترک جزیره موریس از سوی رضا شاه آب و هوای شرجی آن و صدای انبوه کلاغ هایی بوده که رضا شاه را آزار می داده است و هنگامی که رضا شاه برای استراحت به ایوان ویلای محل سکونت خود می رفت از صدای "قار قار" کلاغ ها ناراحت می شد.
منبع : سایت شفاف

 
مشروطه چیست؟
ساعت ۸:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳ : توسط : سعید
بهاء الواعظین می نویسد :   

در ابتدای مشروطه ؛ به خانه ای رفتم ؛ پیرزن و دختر جوانی آنجا بودند .

پیر زن پرسید :
منظور از مشروطه چیست ؟؟

گفتم :
قوانین جدید .

گفت :
مثلا چه ؟

به شوخی گفتم :
مثلا دختران جوان را به پیر مردان دهند و زنان پیر را به جوانان !

دخترش گفت :
این چه فایده دارد ؟؟

پیر زن بلافاصله به دخترش گفت :
ای بی حیا ! حالا کار تو به جایی رسیده که بر قانون مشروطه ایراد میگیری ؟؟!!


 
ماشاءاللّه انشاءاللّه
ساعت ۸:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۳ : توسط : سعید
طبیب فرنگی که به ایران آمده بود دو کلمه ماشاءاللّه و ان شاءاللّه را خوب آموخته و در هر موقعی آنها را ورد زبان ساخته، استعمال می نمود، مریضی از او پرسید: آیا این مرض من خیلی سخت است و اهمیت دارد؟ گفت: ماشاءاللّه ، ماشاءاللّه . گفت: آیا این مرض مرا خواهد کشت. گفت: ان شاءاللّه ، ان شاءاللّه .

 
 
بازدید رایگان از موزه ملی ملک به مناسبت روز جهانی جهانگردی
ساعت ۸:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/٧/۱ : توسط : سعید

علاقه‌مندان و دوستداران آثار موزه‌ای و تاریخی، به مناسبت فرارسیدن روز جهانی جهانگردی، می‌توانند در روز پنج‌شنبه 4 مهرماه 1392 خورشیدی به رایگان از موزه ملی ملک بازدید کنند.
به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، «مهدی یساولی» مدیر روابط عمومی این موقوفه متعلق به آستان قدس رضوی با بیان این خبر افزود: «کتابخانه و موزه ملی ملک به عنوان موقوفه حاج حسین آقا ملک بر آستان مقدس امام هشتم شیعیان، هر سال در مناسبت‌هایی همچون روز جهانی موزه‌ها و روز جهانی جهانگردی، با هدف تشویق شهروندان به آشنایی با گذشته تاریخی و فرهنگی سرزمین خود، در پی آن است تا تسهیلاتی را ایجاد کند.